YEPP EuroTrip 2014 – Team Schuman [RELACJA]

YEPP EuroTrip 2014 – Team Schuman [RELACJA]

23/05/2014 | #Schuman #withJuncker #YEPP

11 maja, w ramach Road Trip zorganizowanej przez YEPP, z Lizbony wyruszył team Schuman, w którego składzie była reprezentująca S”MD” Marta Przywara.

11 maja w malowniczej miejscowości Cascais graniczącej z Lizboną oficjalnie rozpoczęto Road Trip. Na spotkaniu z członkami młodzieżówek partii należących do Aliança Portugal przedstawiono cele przedsięwzięcia i cały team, który był bardzo „południowy” – Hiszpanka, trzech Portugalczyków i Włoch. Jeszcze tego samego dnia wyruszyliśmy w kierunku Madrytu zatrzymując się na nocleg w hiszpańskim Badajoz.

12 maja uczestniczyliśmy w dużym evencie zorganizowanym w siedzibie Partii Ludowej (PP), którego gościem specjalnym był Jean-Claude Juncker. Atmosfera była wspaniała a słuchaczami byli głównie młodzi Hiszpanie bardzo entuzjastycznie nastawieni do naszego kandydata. Dla całego naszego teamu pierwsze spotkanie z J-C Junckerem było dużym przeżyciem. Niestety, tego dnia zamordowana została prezydent Leonu, która jednocześnie była przewodniczącą PP regionu o tej samej nazwie. Z tego powodu odwołano zarówno wieczorne prowadzenie kampanii wśród mieszkańców Madrytu, jak i planowany na następny dzień event w Saragossie. Nie mniej jednak, z przyjemnością zjedliśmy obiad w towarzystwie Marii Fuster z Nuevas Generaciones (młodzieżówka PP) a także przedstawicieli opozycji w Wenezueli z siedziby w Madrycie. Zaszczycili nas oni swoją obecnością, gdyż chcieli wykorzystać obecność Riccardo Pozzi, również wiceprzewodniczącego YEPPu, i osobiście wyrazić swoją wdzięczność za zaangażowanie organizacji we wspieranie opozycji wenezuelskiej w walce z reżimem.

W Saragossie, ze względu na wspomnianą już tragedię, jedynie nieoficjalnie spotkaliśmy się z członkami młodzieżówki PP.

Kolejny dzień, kolejny kierunek. Tym razem Barcelona. Ze względu na słowa JCJ wypowiedziane w Madrycie (dotyczące znaczenia dużych partii i poniekąd zaznaczenie, że nie jest to czas dla partii regionalnych) młodzieżówka Unió Democràtica de Catalunya zdecydowała się zrezygnować ze wspólnego prowadzenia kampanii. W tej sytuacji spotkaliśmy się z Ibanem Rabasem (jej przewodniczącym) i Rogerem Montañolą Busquetsem (sekretarzem generalnym) na lunch, dzięki czemu mogliśmy się wymienić poglądami na wiele różnych tematów m.in. na temat postulatów często pojawiających się w Katalonii. Również tego dnia, wzywany przez liczne obowiązki Riccardo Pozzi musiał niestety opuścić nasz team.

Następnego dnia czekała nas długa podróż do Pampeluny położonej w północnej Hiszpanii. Odbył się tam kolejny po Madrycie duży event, który zgromadził wielu członków partii PP i młodzieżówki NNGG. Swoje przemówienia wygłosili tego dnia m.in. kandydaci na MEP z Nawarry. Tym wydarzeniem zakończyliśmy nasze działania w Hiszpanii, aby następnie skierować się w stronę Francji, do Bordeaux.

W tym pięknym francuskim mieście, które odwiedziliśmy, regionalni działacze UMP zaprosili nas najpierw do swojego biura, a następnie na lunch, w którym uczestniczył również kandydat do PE z listy z południa Francji, co po raz kolejny było świetną okazją do dyskusji. Jeszcze tego samego dnia wyruszyliśmy dalej w trasę. Dotarliśmy do Blois. Swoje przemówienie wygłosił tamtejszy kandydat nr 1 do PE. Sala była wypełniona po brzegi, a słuchacze reagowali bardzo entuzjastyczne. Późnym wieczorem dodarliśmy do Tours, gdzie mieliśmy nocować.

Już z samego rana wyruszyliśmy do Paryża. Tego dnia dołączył do nas również kolejny członek do naszego zespołu – Joao Paulo Meireles. Popołudniu prowadziliśmy kampanię na placu przed Luwrem. Spotykaliśmy się z mnóstwem pozytywnych reakcji, rozdawaliśmy ulotki, piny i naklejki, turyści robili sobie zdjęcia z plakatami „Juncker for President”. Następnie udaliśmy się do siedziby UMP, a stamtąd prosto na event do parku, w którym uczestniczyli m.in. główni kandydaci z regionu, a także Alain Lamassoure- europoseł, przewodniczący Komisji Budżetowej, były minister ds. europejskich. Miałam wielką przyjemność porozmawiać z nim na temat jego licznych podróży do Polski, gdy my dopiero uczyliśmy się demokracji.

Następnego dnia udaliśmy się do Lille, gdzie kolejnego dnia prowadziliśmy kampanię w centrum miasta razem z młodzieżówką UMP. Dołączyła również do nas kandydatka do PE z regionu. Popołudniu pojechaliśmy do kolejnego już kraju – Belgii.

Pierwsze miasto, jakie odwiedziliśmy to Gent. Najpierw spotkaliśmy się z Tomem Vandenkendelaere (wiceprzewodniczącym YEPPu, który startuje do PE), a następnie razem z lokalnym kołem młodzieżówki UMP rozdawaliśmy materiały na ulicach miasta.

W przedostatni dzień Road Trip byliśmy w Brugii, gdzie sami prowadziliśmy kampanię, tak długo, dopóki nas nie „przepędziła” straszna ulewa ;)

Nasza podróż skończyła się w Brukseli. Końcowy event to spotkanie wszystkich team’ów prowadzących kampanię w całej UE, a następnie konferencja prasowa naszego kandydata – Jean-Claude’a Junckera. Po części oficjalnej był czas na wspólne zdjęcia i chwilę rozmowy.

W czasie wszystkich eventów, zarówno tych mniejszych, jak i większych, rozdaliśmy mnóstwo pinów, naklejek, broszur informacyjnych i ulotek. Rozmawialiśmy z wieloma osobami, i tymi zaangażowanymi, i tymi mniej, na temat sytuacji w krajach UE i dalszych perspektywach. Był to czas bardzo intensywny i mamy nadzieję, że okaże się on równie owocny. Mocno trzymamy kciuki za Jean-Claude’a Junckera, którego postrzegamy za duży autorytet i liczymy na to, że Europejczycy postawią na jego doświadczenie i kompetencje.